Foto: Modna Bielizna

Jak druga skóra, czyli bielizna modelująca

Tekst: Katarzyna Sałata

Dzisiaj piszę o najlepszych metodach na wygładzenie newralgicznych miejsc i wyszczuplenie sylwetki, o tym, dlaczego bielizna modelująca jest tylko w trzech kolorach, a także o technologicznych włóknach elastomerowych w służbie kobiet.

Bielizna modelująca rzadko podoba się wszystkim. Dlaczego? Po pierwsze – jej zastosowanie wyznacza określona funkcjonalność. Po drugie – jest w kolorach klasycznych i bez ozdób. Po trzecie – trudno się ją wkłada. Po czwarte – na wieszakach wygląda mało atrakcyjnie. I choć wiele kobiet mogłoby dzięki niej komfortowo i ekspresowo wyretuszować sylwetkę, to czasem brak im przekonania i odwagi, aby ją przymierzyć. Bywa, że bielizna modelująca stwarza również kontrowersje, czy na pewno jej noszenie korzystne jest dla zdrowia?

WŁÓKNA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Żakardowy gorset ze stabilnej tkaniny optycznie zwęża sylwetkę w talii i biodrach, ale czy jesteśmy gotowe nosić go cały dzień? Zanim wynaleziono elastyczne włókna i nici, dopasowanie ubrania czy bielizny do figury było możliwe tylko dzięki dużej ilości cięć, odpowiedniej konstrukcji i mocnym materiałom, które ściskały sylwetkę i ograniczały zakres ruchów. Dziś ten sam cel osiągniemy dzięki elastycznym tkaninom i dzianinom, które ciasno przylegają do ciała, ale jednocześnie dostosowują się do niego podczas ruchu, np. oddychania czy chodzenia.

01

Plie – półhalka High Waist; Gatta Active – koszulka Shapewear Top

Kiedy w drugiej połowie XX wieku wprowadzono do produkcji włókna elastomerowe, takie jak Lycra®, w projektach bielizny, a także odzieży wieczorowej czy sportowej, zaczęto wykorzystywać ich najważniejszą właściwość – wytrzymałość na odkształcanie. Tkaniny i dzianiny z ich zawartością pod wpływem działania sił mechanicznych rozciągają się, aby potem bez zniekształceń powrócić do pierwotnego wymiaru. Od zawartości włókien elastomerowych zależy elastyczność tkaniny lub dzianiny:
• Comfort stretch – przy zawartości od 2% do 5% elastanu (lycry) materiał lekko opina ciało. Na rynku wiele ubiorów wykonanych jest z dzianin stretchowych, ponieważ dzięki nim odzież pozostaje niezmieniona, zachowuje swoją formę podczas noszenia i się nie wypycha. Jest stosowana zarówno w dzianinach, jak i np. w skarpetach, zapobiegając ich zsuwaniu się.
• Power stretch – przy zawartości od 14% do 20% elastanu materiał mocniej opina ciało i wpływa na zmniejszenie jego obwodów, modyfikuje kształty ciała, a także w przypadku odzieży sportowej jest wsparciem dla mięśni. Właśnie z tego rodzaju tkanin i dzianin szyje się bieliznę korygującą. Spotkamy ją również w kostiumach kąpielowych, gdzie tkaniny dodatkowo wzbogacone są we włókna wodoodporne. Typowe dzianiny power stretch stanowią mieszanki poliestru z elastanem (18% – 20%) lub mieszanki poliestru z poliamidem i elastanem (18% – 20%).

Kwestie ochrony środowiska i ograniczone możliwości barwienia elastanu – stąd kolory bazowe bielizny: czerń, biel i beż – spowodowały, że w produkcji tkanin zaczęto wykorzystywać również odpowiednio zmodyfikowane włókna poliestrowe. Ich właściwości są podobne do właściwości lycry, a poza tym lepiej wchłaniają barwniki, dłużej zachowują elastyczność w czasie użytkowania, a także poddają się recyklingowi.

PO PIERWSZE – POTRZEBA

Bielizna modelująca jest praktyczna. I choć zdarzają się modele, na które również ze względu na design przyjemnie jest spojrzeć, to podstawowe znaczenie ma stopień wyszczuplenia i spłaszczenia, jaki możemy osiągnąć w czasie jej noszenia. Pozbawiona cięć, zazwyczaj całkowicie gładka, z płaskimi szwami bielizna korygująca ma być jak nasza druga skóra. Wymagamy od niej, by skutecznie zmniejszyła lub wygładziła ciało i była komfortowa nawet w upalne dni!

Mocny, średni i lekki – takie efekty korekty proponują nam firmy. Wiemy już, że zależą od zawartości elastanu w produkcie. To pierwsza podpowiedź i zachęta, aby sprawdzić na metce jego dodatek. Im większy, tym zazwyczaj daje mocniejszy efekt. Wyroby z największą zawartością mogą zmniejszyć obwód nawet o 2 cm. Przy mniejszej zawartości otrzymamy efekt wysmuklenia – smoothing – bez odejmowania centymetrów. Są idealne, kiedy nasze ciało traci jędrność, a my nie potrzebujemy korekty rozmiarowej. Dlatego kluczowe jest właściwe dobranie bielizny w zależności od celu, jaki chcemy dzięki niej osiągnąć.

NASZ WYBÓR

Idealna para testerek. Dlaczego dwie? Bo są przyjaciółkami. Bo mają różne sylwetki. Bo jedna z nich nosi bieliznę modelującą na co dzień, a druga rzadko. Dzięki nim odkryłyśmy, które modele można nosić przez cały dzień? Jaki model spełnia dobrze swoje zadanie pod sukienką, a który możemy włożyć pod spodnie? Które są uniwersalne, a które do zadań specjalnych? Oto nasz subiektywny wybór, bo propozycji w bieliźnie modelującej jest bardzo dużo.

Trinny&Susannah - majtki The Magic Bum, Tum & Tight Reducer; Mitex - halka Style z kolekcji Pure

Trinny&Susannah – majtki The Magic Bum, Tum & Tight Reducer; Mitex – halka Style z kolekcji Pure

Magda (20 lat). Wymiary: w biuście – 102 cm, pod biustem – 82 cm, talia – 83 cm, biodra – 107 cm, wzrost – 165 cm. Punkty korekty: brzuch, biodra, pośladki. Magda na co dzień nosi bieliznę modelującą. Cel: zmniejszenie rozmiaru. Magdzie zaproponowałyśmy:
• wysmuklającą halkę z wewnętrznym body model 7072 marki Naomi & Nicole® (dystrybutor Flexifashion) – body zawiera 23% elastanu, natomiast halka, która jest na zewnątrz – 12% włókien elastomerowych. Podwójna moc nacisku znakomicie zmniejsza obwód brzucha, talii i bioder. Specjalne silikonowe paski u dołu halki trzymają ją w jednymi miejscu, dzięki czemu nie roluje się i nie podnosi. Szerokie i elastyczne ramiączka nie wbijają się i nie marszczą pomimo braku regulacji. Polecamy pod sukienki;
• koszulkę Shapewear Top marki Gatta – ma mocne właściwości wyszczuplające, dzięki zawartości 18% elastanu. Koryguje strefę brzucha oraz talii. Dzięki minerałom koszulka ma właściwości antycellulitowe. Polecamy pod bluzki;
• modelujące majtki z wysokim stanem i długimi nogawkami The Magic Bum, Tum & Tight Reducer marki Trinny & Susannah (dystrybutor So Chic!) – zawartość 13% elastanu pozwala na skuteczne spłaszczenie brzucha, podkreślenie talii i wysmuklenie ud. Unosi pośladki, a także wzmacnia odcinek krzyżowy pleców. Polecamy pod dłuższą sukienkę i spodnie;
• wyszczuplające body model 12397 marki Cybèle (dystrybutor Naturana) – dodatek elastanu wynosi 20%, więc uzyskałyśmy znakomity efekt korygujący brzuch, biodra i talię. Tkanina jest przyjazna dla skóry, ma właściwości oddychające. Polecamy pod sukienki i bluzki;
• wyszczuplające body Clara 3459 marki Anita – zawartość elastanu 40%. Miseczki wykonane z mikrofazy, a przód body podszyty jest wyszczuplającą tkaniną powernet. Na plecach dekolt typu beauty-back (okrągłe wycięcie). Całościowo wysmukla górną część sylwetki i mocno modeluje strefę brzucha. Polecamy pod bluzki i sukienki.

Naomi&Nicole - halka modelująca z wewnętrznym body; Eldar - majtki model Violetta

Naomi&Nicole – halka modelująca z wewnętrznym body; Eldar – majtki model Violetta

Luiza (20 lat). Wymiary: w biuście – 90 cm, pod biustem – 69 cm, talia – 63 cm, biodra – 98 cm, wzrost – 180 cm. Punkty korekty: biodra i uda. Cel – wygładzenie. Przy tej figurze zbędne wydawało się nam wkładanie bielizny mocno korygującej, dlatego znalazłyśmy kilka produktów, które efektownie wysmukliły biodra i górną część ud. Zaproponowałyśmy:
• modelującą halkę Style z serii Pure marki Mitex – zawartość elastanu 18%. Ma dobre właściwości modelujące i daje wrażenie drugiej skóry, komfortowy w dotyku materiał. Ramiączka są odpinane, co pozwala na zapięcie krzyżowe lub zmianę ich koloru. Polecamy pod sukienki;
• korygującą halkę Shapewear 0041IN marki Golden Lady – wygładza brzuch, pośladki i uda. Ma wąskie ramiączka z możliwością regulacji. Zawartość elastanu 13%. Polecamy pod sukienki;
• wysmuklające szorty z długimi nogawkami Killer Smooth Line Short marki Ambra (dystrybutor Agencja Amitto) – dodatek elastanu wynosi 10%. Idealne wygładzenie linii bioder, brzucha i ud. Komfortowy materiał z domieszką bawełny. Polecamy pod spodnie i dłuższe sukienki, spódnice;
• modelujące majtki z krótkimi nogawkami i wysoką talią model Violetta marki Eldar – formuje strefy bioder, talii i brzucha. Nogawki wykonane są z tiulu, co daje efekt lekkości. Zawartość elastanu wynosi 15%. Polecamy pod sukienki;
• półhalkę z wysoką talią High Waits Shirt model 50420 marka Plié (dystrybutor Julimex) – pomaga skutecznie wysmuklić biodra i talię, spłaszczyć brzuch. Pod biustem silikonowe paski zapobiegające jej przesuwaniu się. Wykonana z oddychającej tkaniny, zawiera dodatek bawełny. Zawartość elastanu wynosi 15%. Korekta rozmiaru do 2 cm mniej w obwodzie. Efekt wyszczuplenia widoczny był nawet u szczupłej modelki. Polecamy pod spódnice i sukienki.

DRUGA SKÓRA

Bielizna z materiałów typu power stretch ma modelować ciało i być jak najcieńsza, aby stać się niewidoczna pod ubraniem. Dlatego najczęściej jest całkowicie bezszwowa, bardzo lekka i często przezroczysta. Dodanie od 14% do 20% elastanu nadaje jej sprężystość, która jest optymalna do kształtowania ciała oraz zachowania swobody ruchów. Taką jej zawartość mają produkty o większej powierzchni „ciśnięcia”, jak np. body, halki czy pasy wyszczuplające. Mniejszą korektę, ale z zachowaniem wysmuklenia, oferują produkty z niższą zawartością elastanu – od 12% do 14%.

Rodzaj i grubość splotu to dwa kolejne czynniki, które wpływają na poziom modelowania bielizny. Produkty gęściej tkane mocniej modelują ciało niż te z rzadszym splotem, nawet wtedy, kiedy zawartość elastanu jest w nich taka sama. Ponadto w bieliźnie o mniejszej powierzchni „ciśnięcia”, jak np. majtki, zazwyczaj stosuje się jego niższy poziom.

Różna gęstość splotu powoduje, że możemy kształtować w odpowiedni sposób poszczególne części ciała. Na przykład mocny i gęsty splot w halce lub body możemy zastosować na brzuchu, pod i nad pośladkami, uzyskując w ten sposób spłaszczenie tych obszarów, a uwypuklenie i podtrzymanie pośladków. Na zdjęciach widać, jaki rodzaj splotu został wykorzystany w poszczególnych strefach. Oczywiście jest też możliwość równomiernego, stałego nacisku splotu na całą powierzchnię. W produktach wykonanych z podwójnej warstwy elastycznej dzianiny wewnętrzna część zawiera większą ilość włókien elastomerowych, zewnętrzna – mniejszą, co zapobiega marszczeniu się pierwszej warstwy. Zdarzają się także połączenia tkanin typu power stretch z nieelastycznymi (czyli mniej obciskającymi), aby zachować większą wygodę noszenia. Funkcję formowania ciała przejmują również elastyczne siatki stosowane jako wstawki lub pokrywające większą powierzchnię. Przewiewne, bardzo elastyczne i mocno modelujące (18% – 25% elastanu) mają wysoką sprężystość. Takie siatki znajdują zastosowanie na przykład w gorsetach bieliźnianych. Również dekoracyjne ramiączka z elastycznych taśm są uszyte z materiałów power stretch.

Ambra - majtki Killer Figure Smooth Line Shorts; Cybele - body model 12637

Ambra – majtki Killer Figure Smooth Line Shorts; Cybele – body model 12637

Anita - body Clara; Golden Lady - halka Shapewear O041IN

Anita – body Clara; Golden Lady – halka Shapewear O041IN

ZMIERZ TO SAMA

Bieliznę modelującą zawsze należy przymierzać. Jest tyle czynników wpływających na jej prawidłowe dopasowanie i na efekt, że
tylko mierzenie pozwoli dokonać wyboru modelu najlepszego dla danej sylwetki. Dobór bielizny koniecznie trzeba poprzedzić krótkim wywiadem z klientką na temat przeznaczenia i celu, jaki chce osiągnąć. Do bielizny modelującej zazwyczaj niezbędne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i kroju biustonosza. Jeśli klientka ma wystający brzuszek lub dolna część jej sylwetki jest szersza niż górna, zadbajmy, aby wybrać biustonosz mocniej eksponujący biust. Dla Magdy wybrałam usztywnianą balkonetkę (model Macchiato K149) oraz half cup (Ti Amo K125)– oba modele w rozmiarze 75 F od marki Gorsenia – dobrze podtrzymujące i podkreślające biust. Przy krąglejszych kształtach pamiętajmy o szerszych pasach obwodu, które również wygładzają plecy – unikniemy fałdek pod zapięciem. Natomiast Luizie zaproponowałam biustonosze o kroju push-up od marki Nipplex (modele Mercedes i Matilda) w rozmiarze 65 G oraz termicznie usztywniany biustonosz od marki Eldar w rozmiarze 65 G. Bielizna codzienna i modelująca tworzą całkiem udany tandem. I choć, jak pisze Gok Wan w książce „Jak dobrze wyglądać nago”: „Jeśli nawet zdarzy się, że twój facet cię w niej zobaczy, istnieje jakieś 10 procent szansy, że nie ucieknie z przerażenia!”, to coraz więcej kobiet po nią sięga.

RADY DLA PERSONELU SKLEPU:

• Zasugeruj klientce, aby na zakupy bielizny modelującej przyniosła ubranie, które chce włożyć. Wtedy znacznie łatwiej dopasujecie odpowiedni krój i będziecie mogły zobaczyć końcowy efekt.
• Zapytaj klientkę, jaki efekt chce uzyskać – zmniejszyć obwody czy wygładzić ciało. W zależności od potrzeby dobierz produkt z odpowiednią zawartością elastanu i gęstością splotu.
• Jeżeli klientka sygnalizuje duży dyskomfort podczas noszenia bielizny, wybierzcie wspólnie inny model z mniejszą ilością elastanu.
• Poproś klientkę, aby po włożeniu bielizny wykonała w niej kilka swobodnych ruchów: usiadła, przeszła się, wykonała skłon. Jeśli materiał w którymkolwiek miejscu roluje się i podciąga (pod biustem, na brzuchu, biodrach, udach), to również po włożeniu ubrania będzie źle się układał. Zaproponuj inny model.
• Włożenie bielizny korygującej dla wielu kobiet jest problemem. Przekaż wskazówki, jak robić to właściwie, i zaproponuj pomoc. Halki i body najczęściej wkładamy przez biodra, przy czym body niekoniecznie wtedy musimy rozpinać. Obciskające majtki z długimi nogawkami najlepiej jest zrolować jak rajstopy, aby po naciągnięciu rozprostować na ciele. Uwaga! Przy mocno ściągających materiałach ten sposób jest mało skuteczny. Sprawdziłyśmy!

Foto: Sylwia Bomba, modelki: Luiza Żywiecka i Magdalena Polańska, MUA: Ewa Wojciechowska, brafitting: Katarzyna Sałata/DobraKreacja.pl, produkcja: Modna Bielizna

Szczególne podziękowania dla całej ekipy, marek biorących udział w sesji oraz marki Nipplex i Gorsenia za użyczenie do sesji biustonoszy.

Artykuł ukazał się w magazynie Modna Bielizna nr 66 (jesień 2014).