Nie tylko od święta, czyli w co ubrać pannę młodą

Tekst: Katarzyna Sałata

Czy miałybyście ochotę zajrzeć do bieliźniarki przyszłej panny młodej? Ja osobiście tak, bo zdecydowałam się odczarować temat bielizny ślubnej. Dobrze dopasowany biustonosz ślubny może służyć nam również w innych sytuacjach.

Gładki strapless, czyli biustonosz bez ramiączek w kolorze np. szampana, to idealne rozwiązanie pod pastelowe, letnie ubrania. Biustonosz typu plunge z niskim mostkiem do głębokich dekoltów, kuszący half cup do wyeksponowania biustu. W każdym kroju czy rodzaju biustonosza, który tu przedstawiam, jest potencjał na dobry biustonosz codzienny. Co może być dodatkowym argumentem przy podejmowaniu decyzji zakupowej przez klientkę. Dlaczego powstają kolekcje bielizny ślubnej? Moim zdaniem wyróżnia je przede wszystkim funkcjonalność. Design jest oczywiście atutem, ale prawdziwy test bielizna przechodzi w konfrontacji z suknią ślubną i oczekiwaniami panny młodej. Rzadko zdarza się bardziej wymagająca sytuacja i strój, kiedy tak bardzo dbamy, aby każdy detal był dopracowany.

ILE RAZY WKŁADAMY BIUSTONOSZ ŚLUBNY?

Zapytane przeze mnie kobiety odpowiadały najczęściej, że tylko raz – właśnie podczas ceremonii ślubnej i weselnej. Dla nas ważne jest, dlaczego ten produkt został porzucony w bieliźniarce. Oczywiście mogły się zmienić rozmiar czy preferencje bieliźniane. Jednak najczęstszą odpowiedzią był brak komfortu w noszeniu biustonosza na co dzień. Aby biustonosz mógł naszej klientce dłużej służyć, powinien być dobrze dopasowany i wygodny. Wprawdzie panna młoda w pogoni za wyglądem jest gotowa iść na kompromisy, ale zadaniem personelu jest rozsądne, przejawiające się troską o zdrowie, doradztwo.

Dla prawidłowego dopasowania bielizny ślubnej najważniejsze jest rozpoznanie potrzeb przyszłej panny młodej.

Oprócz pytań związanych bezpośrednio z dopasowaniem, czyli rozmiarem, anatomicznymi wymiarami pod biustem i w biuście, ewentualnymi przeciwwskazaniami do noszenia określonego typu biustonosza, warto zadać pytania o preferowany krój i kolor bielizny, fason i rodzaj materiału, z jakiego wykonano suknię ślubną, czy o zadania specjalne, jakim biustonosz zostanie poddany.

Część panien młodych, szczególnie tych z mniejszym biustem, w dobrej kondycji, który nazywam „samonośnym” i niesprawiającym kłopotu, wybierze się na zakupy do sklepów sieciowych. Dlaczego? Jednym z powodów takiej decyzji jest duży wybór produktów i przekonanie, że znajdą tam swój rozmiar. Drugim – brak wiedzy brafittingowej. Czy panna młoda wyjdzie w dobrze dopasowanej bieliźnie, tego nie wiemy. Czy dla każdej kobiety bielizna ślubna jest jednakowo ważna? Z pewnością nie. Jaka klientka trafia zatem do wyspecjalizowanych salonów bieliźniarskich? Najczęściej ta, która ma już świadomość brafittingową, lub ta, której biust jest „trudniejszy”, czyli wymaga dobrania konstrukcji mocniej wspomagającej naturalny wygląd biustu. Powodem wizyty w salonie brafitterskim może być również suknia ślubna o niezwykłym dla piersi i biustonosza kroju.

FUNKCJONALNOŚĆ

Czy możemy wytypować kroje i rodzaje biustonoszy, które są najbardziej poszukiwane przez panny młode? Z pewnością tak, bo trend wyznaczają nam fasony sukien ślubnych. Jakie? Od odkrytych ramion, przez gorsetowe góry, po mocno dopasowane formy i lejące materiały, pod którymi odznacza się każda niewinna koronka czy haft. Sama tradycja sukien ślubnych jest stosunkowo młoda, bo sięga roku 1840, czyli ślubu królowej Wiktorii. Od tego momentu trendy w ubiorze ślubnym dyktuje moda. Najczęściej najpierw pojawia się pomysł na suknię, dopiero później panna młoda przypomina sobie o biustonoszu. Bywa, że decyzję o doborze bielizny podejmuje w ostatniej chwili.

Trendy i oferta marek zmieniają się szybko, jedne produkty zastępują drugie. Pracując jako brafitterka, wielokrotnie byłam zaskoczona świetnym modelowaniem mało znanego produktu i rozczarowana, testując bestseller. Bieliznę ślubną podzieliłam na cztery grupy, kierując się ich funkcjonalnością i efektem, jaki chcemy uzyskać: biustonosze half cup, strapless, plunge i gorsety. Oczywiście, krojów i rodzajów jest więcej, te grupy jednak czytelnie pokazują zadania najczęściej stawiane bieliźnie ślubnej. Bywa jednak i tak, że rozmiar, kondycja, kształt biustu klientki lub sama suknia są tak nietypowe, że trudno nam zasady brafittingu zastosować w stu procentach. Wtedy warto, aby wiedza i doświadczenie brafitterki oraz krawcowej zostały połączone. Po co? Aby panna młoda mogła wyjść w sukni marzeń i być szczęśliwą w tym wyjątkowym dniu.

JAK DOBRAĆ IDEALNY BIUSTONOSZ ŚLUBNY?

 • Rozpoznaj potrzeby klientki.
 • Zmierz obwód pod biustem i w biuście.
 • Dobierz prawidłowy rozmiar i krój bielizny. Wiele kobiet sugeruje się dotychczas noszonym biustonoszem i jest przyzwyczajonych do określonego kroju, np. push-up. Cierpliwie wytłumacz zasady brafittingu, zaproponuj inne rozwiązania konstrukcyjne, a zyskasz lojalność klientki.
 • Zaproponuj klientce indywidualne spotkanie brafittingowe. Umówcie się na określoną godzinę, tak aby mieć pewność, że obie strony będą miały wystarczającą ilość czasu na przymiarki. Zapytaj, czy możesz asystować brafittingowo przy przymiarkach sukni lub zasugeruj, aby klientka miała na nich zakupiony biustonosz.
 • Jeśli brakuje Ci określonego kroju lub rozmiaru bielizny ślubnej, dopasuj klientce inny biustonosz codzienny w odpowiednim kroju i rozmiarze. Na tej podstawie łatwiej zamówisz właściwy model dla klientki.
 • Nie masz bielizny ślubnej w swojej ofercie i nie planujesz? Zbuduj asortyment sklepu, w taki sposób, aby z oferty bielizny dziennej klientka mogła wybrać dobrze dopasowany strapless czy biustonosz typu plunge.
 • Postaw na zapięcia multiway (wielofunkcyjne przepięcia) oraz dodatki bieliźniarskie typu taśmy do obniżenie pasa obwodu czy zapięcia wokół szyi.

PLUNGE

Biustonosz charakteryzujący się niskim mostkiem, który umożliwia włożenie sukni z głębokim dekoltem. Często ma funkcję przepinanych na szyję ramiączek lub krzyżowego zapięcia. Część marek oferuje również straplessy i gorsety z niskim mostkiem. Miseczki biustonosza w zależności od modelu i marki mogą mieć różne cięcia oraz różne rodzaje usztywnienia. Ponieważ ten typ biustonosza szczególnie lubią kobiety o mniejszych biustach, często ma wymienną „poduszeczkę” lub stały push-up dodający objętości piersiom.

GOSSARD/AB OVO

GOSSARD/AB OVO

GORSENIA

GORSENIA

PANACHE/SO CHIC

PANACHE/SO CHIC

 

 

 

 

 

 

 

 

DALIA

DALIA

 

 

 

GORSET

Klientki poszukują przede wszystkim gorsetów, aby wysmuklić sylwetkę i podkreślić talię. Wzdłuż tułowia często poprowadzone są fiszbiny plastikowe lub metalowe, które wzmacniają ten efekt. Czasem zastępowane są płaskimi szwami pełniącymi tę samą funkcję. Niestety, zarówno dla szczupłych, jak i krąglejszych kobiet z dużym biustem oferta jest niewystarczająca. Panna młoda w rozmiarze 75 J musi się wykazać determinacją, aby znaleźć dla siebie bieliznę.

 

O CZYM PAMIĘTAĆ, DOPASOWUJĄC GORSET?

 • Zwróć uwagę na wzrost klientki i proporcje sylwetki. Dla wysokich kobiet powyżej 170 cm gorsety bywają za krótkie, co powoduje nieprzyjemne „wbijanie się” końcówek fiszbinów gorsetu w talię lub biodra. Natomiast niższym zbyt długi gorset przeszkadza, kiedy siedzą. Za każdym razem poproś, aby klientka sprawdziła funkcjonalność kupowanej bielizny.
 • Dobranie odpowiedniego rozmiaru gorsetu jest kluczowe, aby pozostał niewidoczny pod suknią ślubną.
 • Zwróć uwagę na rodzaj materiałów, z jakich jest wykonany gorset. Jeśli ślub planowany jest latem, ważne jest, aby materiał był przewiewny.

 

 

HALF CUP

Half cup (w polskiej terminologii balkonetka) występuje w wersji miękkiej lub usztywnianej. Charakteryzuje się pionowymi cięciami miseczki. Jego zadaniem jest mocne uniesienie piersi, przy jednoczesnym odsłonięciu i wyeksponowaniu górnej części biustu. Dobrze się też sprawdza przy biuście „płytszym” na górze.

GAIA

GAIA

VENA

VENA

STRAPLESS

Strapless (w polskiej terminologii bardotka) biustonosz przystosowany do noszenia bez ramiączek. Wysokość mostka, zabudowanie i krój miseczki, szerokość pasa obwodu są różne w poszczególnych markach. Jeden z trudniejszych krojów biustonoszy ze względu na brak ramiączek. Marki proponują nam straplessy miękkie, usztywniane pianką lub modelowane termicznie. W kategorii dużych biustów oferta straplessów jest ograniczona. Dla małych i średnich biustów mamy większy wybór.

JAK DOPASOWAĆ IDEALNY STRAPLESS?

FREYA

FREYA

 

 • W przypadku biustonosza typu strapless, czyli bez ramiączek, przymierz na klientce obwód wyjściowy oraz o rozmiar mniejszy. Zobacz, który lepiej spełni zadanie podtrzymania biustu. Poproś, aby klientka uniosła ręce do góry. Sprawdź, czy pas biustonosza pozostał stabilnie na tym samym miejscu, jednocześnie pozostając wygodny. Pamiętaj! Pas biustonosza jest elastyczny i po kilku godzinach rozciąga się o 2-3 cm.
 • Jeśli producent zapewnia, że biustonosz po odpięciu ramiączek spełnia funkcję właściwego podtrzymania i kształtowania biustu, sprawdź najpierw na sobie. Wykonaj kilka podskoków i energicznych skłonów. Niestety, w wielu modelach profil piersi od razu spada w dół, biust szeroko „rozlewa się” po klatce piersiowej, a miseczki pozostają niewypełnione w górnej części. Wypróbowując na sobie model, oszczędzisz klientce rozczarowania.

 

 

 

TWIN LINGERIE

TWIN LINGERIE

 

 

 • Silikonowy pasek wzdłuż pasa obwodu lub na górnej części miseczki nie oznacza, że biustonosz będzie prawidłowo podtrzymywał piersi po odpięciu ramiączek.
 • Strapless, aby właściwie podtrzymać piersi, często ma wysoki mostek i wyżej zabudowaną górną część miski. Tylko w kilku modelach na rynku znajdziemy w tej konstrukcji niski mostek. Jest zarezerwowany dla mniejszych piersi w dobrej kondycji.
 • Wypróbuj wkładki powiększające biust lub zmień krój biustonosza, jeśli drobne piersi klientki „zniknęły” w wysoko zabudowanej miseczce.

 

 

 

PANACHE/SO CHIC

PANACHE/SO CHIC

 

 

 • Mierz siły na zamiary – prawidłowe dobranie straplessa dla klientek z większym biustem jest często bardzo trudne lub niemożliwe ze względu na brak wystarczającej oferty na rynku.
 • Pamiętaj, że koronki i hafty, choć dodają urody bieliźnie, to mogą odznaczać się pod materiałem sukni ślubnej. Wybieraj modele, które mają zdobienia w dolnej części miseczki – są mniej widoczne pod ubraniem, lub postaw na gładką bieliznę z ozdobnym nadrukiem.
 • Poproś, aby klientka kupiony biustonosz na początku nosiła w domu. Jeśli do tej pory miała zbyt luźny obwód pod biustem, będzie potrzebowała czasu na przyzwyczajenie się do bardziej stabilnego pasa obwodu.

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie Modna Bielizna nr 68 (wiosna 2015).

Zdjęcie główne: gorset art. 3482 niemieckiej marki Ulla Dessous