Foto: Anita, model Active DynamiX Star

TE, CO SKACZĄ I BIEGAJĄ,
CZYLI WIOSENNY TEST BIUSTONOSZY SPORTOWYCH

Część II
Tekst: Katarzyna Sałata

Witam w drugiej części wiosennego testu biustonoszy sportowych. W pierwszej części artykułu poznałyśmy teorię, teraz zmierzymy się z praktyką – gotowe, do testu, start!

Inspiracją do powstania tego artykułu były oczywiście kobiety, które spotkałam podczas brafittingów, warsztatów i szkoleń. To one za każdym razem uświadamiają mi, ile jeszcze fantastycznej pracy przed nami wszystkimi. Pionierskie badania nad biomechaniką kobiecego biustu mają już wpływ na konstrukcję, dobór materiałów wprowadzanych na rynek modeli biustonoszy, nie tylko sportowych. A potrzeba stałej edukacji związanej z prawidłowym dopasowaniem to jedna z najlepszych idei, które spopularyzował rynek bieliźniarski. Cieszę się również, że wśród marek, jakie mogłam zaproponować podczas tego testu, jest polski producent.

Do badań przystąpiło sześć testerek o różnych sylwetkach, rozmiarach biustu, uprawiających różne dyscypliny sportu. Proszę pamiętać, że każda miała swoje preferencje, ale mogła przetestować tylko jeden model biustonosza. Być może w przyszłości uda się zrealizować projekt na szerszą skalę z możliwością sprawdzenia przez uczestniczki każdej marki. Biustonosze zostały dopasowane podczas indywidualnego brafittingu. W przypadku, kiedy w salonie nie był dostępny odpowiedni rozmiar bielizny, marka przysyłała – na podstawie doboru bielizny codziennej i wymiarów anatomicznych – potrzebny model.

Zaproszone do testu marki to: Anita Active (dystrybutor Anita Polska), Change Sport (dystrybutor Change Polska), Dalia Fit, Freya Active (Eveden Limited), Panache Sport (dystrybutor So Chic!) i Shock Absorber (dystrybutor Ab Ovo Lingerie). Wybrane produkty obejmowały zarówno biustonosze bezfiszbinowe, miękkie na fiszbinach, jak i z profilowaną termicznie miseczką na fiszbinach. Uczestniczki, przystępując do testu, miały zagwarantowane prawo niezależności opinii i oceny testowanego modelu. Szczegółowe uzasadnienie wystawionej noty znajduje się w komentarzach testerek i szczególnie polecam ich lekturę. Na początku każdej noty podaję najważniejsze dane: rodzaj i częstotliwość aktywności testerki, wymiary anatomiczne oraz rozmiary bielizny, opis produktu wraz z ceną detaliczną. Dla części naszych testerek był to pierwszy brafitting, dlatego rozmiar dopasowanej bielizny sportowej może się różnić od noszonego do tej pory. Ponadto każda marka ma swój własny system rozmiarowy oraz poziom elastyczności pasa obwodu. Model biustonosza został również zaprezentowany na osobie, która go testowała.

OLA 1

anita_active

Wiek i wzrost: 39 lat, 171 cm
Rodzaj aktywności: rower – treningi codziennie do 300 km tygodniowo i 100 km weekendowo; squash – treningi 1 raz w tygodniu od 4 lat
Warunki testowania biustonosza: plener, kort zamknięty wewnątrz hali.
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza codziennego: 75 F
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: 75 F
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 76 cm, obwód w biuście 96 cm
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 70 H Anita active maximum support, model 5527

Ola1_01 Opis produktu:
Miękki biustonosz bez fiszbinów o trzyczęściowym kroju miseczki z boczną podporą biustu. Redukcja ruchów biustu do 80 proc. Ramiączka podszyte dodatkową warstwą materiału zwiększają swoją szerokość wraz z rozmiarem biustonosza. Wewnątrz miseczki pochłaniająca wilgoć tkanina frotté (warstwa wewnętrzna bez szwów) oraz odprowadzająca wilgoć na zewnątrz tkanina pique, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i pozostawiają skórę suchą podczas treningu. Część tylna biustonosza wykonana z „oddychającej” siateczki. Wszystkie tkaniny i elementy linii Anita active posiadają certyfikat Oeko Tex Standard 100.
Kolory: bazowe – czarny z popielatym, biały oraz przynajmniej raz w sezonie edycje limitowane – najnowsza to kolor czarno-turkusowy.
Dostępne rozmiary: 65–105 B–H
Cena biustonosza:
219 zł
Szorty sportowe Anita active, model 1627
Cena majtek:
99 zł

 


Opinia testerki:
Ola1_02
Biustonosz stabilnie podtrzymuje piersi podczas bardzo intensywnych ruchów. Piersi nie poruszają się, co przy moim rozmiarze ma ogromne znaczenie. Ramiączka są komfortowe, nie zsuwają się. Pas pod biustem dobrze przylega do ciała, „ćwiczy” razem ze mną. Zapięcie jest szerokie, miękkie i praktycznie niewyczuwalne. Plusem jest, że biustonosz bardzo dobrze chłonie pot. Podczas treningu bardzo dobrze dopasowuje się do ciała. Piersi nie są spłaszczone, ale wizualnie mniejsze. Po praniu biustonosz wygląda jak przed praniem, nie odkształca się, nie mechaci, szybko schnie. Biustonosz ma charakter sportowy i ładnie się prezentuje. Jest ogromna różnica w ćwiczeniu w zwykłym biustonoszu a w biustonoszu sportowym. Zaskoczona byłam, że biustonosz bez fiszbinów potrafi tak stabilnie trzymać piersi. Polecam go
szczególnie kobietom z dużym biustem do dynamicznych sportów, gdzie jest duża dynamika ruchów, takich jak squash, tenis, bieganie, fitness.

ASIA

Asia_01Wiek i wzrost: 24 lata, 165 cm
Rodzaj aktywności: studentka kultury fizycznej, tancerka, instruktor pole dance i tańca. Ćwiczę od dziecka, obecnie 6 razy w tygodniu.
Warunki testowania biustonosza: hala sportowa, sala treningowa w szkole tańca
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 69 cm, obwód w biuście 87 cm
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza codziennego: 70 D
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: 36
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 65 F Change Sport

change_lingerie

 

 

 

 

 

 

Asia_02Opis produktu: Biustonosz bezfiszbinowy, chroni i podpiera piersi ze wszystkich stron, również od góry. Dzięki temu doskonale niweluje wstrząsy, jakim poddawany jest często biust w trakcie ćwiczeń. Nowoczesne materiały pozwalają skórze oddychać, a umieszczenie regulacji ramiączek z przodu daje możliwość swobodnego ich poprawienia podczas treningu bez konieczności wracania do szatni.
Kolory: bazowe – biały, czarny i sezonowo w tej edycji turkusowo-czarny.
Dostępne rozmiary: 65–90 B–H
Cena biustonosza: 129,90 zł
Szorty sportowe Change Sport
Cena majtek: 59 zł

Opinia testerki:
Biustonosz oceniam ogólnie bardzo dobrze. Pierwszego dnia użytkowania był idealny. Bardzo dobrze się sprawdzał podczas treningu czy prowadzenia zajęć. Największym jego plusem było podtrzymywanie i stabilizacja piersi. Ramiączka również dobrze spełniły swoje zadanie. Na początku obawiałam się, że będą się rozpinać, ponieważ są na rzepy, ale pozostały na swoim miejscu. Mają duży zakres regulowania i uważam, że każda kobieta dopasowałaby dla siebie idealną długość. Po trzech dniach testowania biustonosz zaczął mnie lekko uwierać, ale tylko po jednej stronie – pod prawą pachą. Pomogło opuszczenie niżej ramiączka i rozluźnienie zapięcia. Minusem jest, że piersi są w nim mocno spłaszczone, ale tak dzieje się w każdym tego typu biustonoszu. Wolałabym, aby ich kształt był zbliżony do tego, jaki uzyskuje się w normalnym biustonoszu. Jeśli chodzi o estetykę, to testowałam model w kolorze czarnym. Jest bardzo dobrze wykonany, ale zdecydowanie wolałabym jaskrawsze kolory i ciekawsze wzornictwo. Na zajęciach pole dance jest to dość ważne, by się wyróżniać. Mimo kilku minusów uważam, że biustonosz jest w 100 proc. funkcjonalny. W porównaniu z topami, których używałam wcześniej, najbardziej zaskoczył mnie fakt, że przy moim rozmiarze piersi mam znakomite podtrzymane. I to jest bezsprzecznie najmocniejszy punkt biustonosza.

KAROLINA 1panache-sport

Wiek i wzrost: 30 lat, 163 cm
Rodzaj aktywności: biegam od 4 lat, pokonuję raczej dłuższe dystanse. Obecnie przygotowuję się do swojego trzeciego maratonu i odbywam 3-4 treningi tygodniowo, co przekłada się na 50-70 km tygodniowo.
Warunki testowania biustonosza: bieganie w plenerze, w tym dłuższe wybieganie ok. 25 km
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 76 cm, obwód w biuście 96 cm
Noszony rozmiar biustonosza codziennego: 75 C–75 D
Noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: 80 C
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 70 DD Panache Sport, model 5021

Karolina1_01 Karolina1_03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis produktu:
Biustonosz ma termicznie profilowane, bezszwowe miseczki rozdzielające piersi. Redukcja wstrząsów do 83% na podstawie badań Progressive Sports Technology. Oddychający materiał zewnętrzny pomaga utrzymać suchość i komfort. Fiszbiny otoczone są dodatkowo silikonem i idealnie podtrzymują biust. Szerokie, miękko podszywane ramiączka rozkładają nacisk w trakcie ćwiczeń. Zapięcie biustonosza również podszyte miękkim materiałem. Możliwość spięcia ramiączek na plecach.
Kolory: bazowe – biały, czarny, szary; sezonowe – koralowy i kobalt.
Dostępne rozmiary: 60 DD–H, 65 D–H, 70 C–H, 75 B–H, 80–85 B–H, 90 D–GG
Cena biustonosza: 199 zł

Opinia testerki:Karolina1_02
To mój pierwszy profesjonalnie dopasowany stanik sportowy. Na początku byłam zaskoczona poziomem jego zabudowania, wielkością jak i stopniem stabilności – wydawał mi się za ciasny. Po kilku treningach zorientowałam się, że to właśnie dobre dopasowanie minimalizuje rozciąganie się biustonosza. Przy wcześniej używanym topie, który przesuwał się po ciele, zdarzało mi się przy dłuższych treningach nabawić obtarć aż do krwi. W stosunku do modelu, jakiego używałam wcześniej, posiada więcej niż jedną warstwę materiału i odpowiednio zabezpieczane fiszbiny. Jest więc znaczna różnica w wyglądzie. Jednak dzięki temu, że jest bardziej „rozbudowany” lepiej chroni biust. Pas obwodu jest dobrze dopasowany, stanik się nie przekręca, dobrze przylega do ciała podczas całego treningu. W jednym miejscu – na mostku – miałam początkowo minimalne obtarcie, ale mogło być to spowodowane tym, że biustonosz nie „zdążył” jeszcze dopasować się do mojego ciała. W mojej ocenie ramiączka mogłyby być krótsze. Ich krzyżowe spięcie to dobra funkcja, gdyż (a) pozwala bardziej je skrócić i dobrze zebrać biust, (b) dopasować stanik do podkoszulek typu „bokserka”. Podoba mi się, że nadaje piersiom bardzo ładny kształt. Nie powoduje efektu spłaszczenia biustu. Jego najmocniejszy punkt: dobrze podtrzymuje biust.

MARTAdalia

Wiek i wzrost: 34 lata, 157 cm
Rodzaj aktywności: bieganie 2 razy w tygodniu na dystansie 10 km, stretching raz w tygodniu, ćwiczenia ogólnorozwojowe z częstotliwością 2 razy w tygodniu.
Warunki testowania biustonosza: plener i sala treningowa
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 78 cm, obwód w biuście 102 cm
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza codziennego: 75 G
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: nie pamiętam
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 70 H Dalia Fit

Marta_01

 

Opis produktu:
Biustonosz na fiszbinach. Ma szerokie i miękkie ramiączka, zabezpieczające przed otarciami oraz pełną regulację wraz z dodatkowym haczykiem umożliwiającym ich zebranie. Dzięki temu ramiączka podczas ruchu nie zsuwają się z ramion, a biustonosz mocniej przylega do klatki piersiowej. Testowany model ma płaskie szwy, a zastosowana mikrofibra jest oddychająca i odprowadzająca wilgoć, podszyta pianką pochłaniającą nadmiar wilgoci.
Kolory: czarny
Dostępne rozmiary: 65 D–M, 70 C–Ł, 75 C–L, 80 C–K, 85 C–J
Cena biustonosza: 164,90 zł

Opinia testerki:
Biustonosz jest wygodny w noszeniu. Jeśli chodzi o stopień dopasowania idealny – stabilnie leży na biuście, piersi są rozdzielone, mostek przylega. Fiszbiny, do których nie jestem przyzwyczajona w biustonoszach sportowych, trochę czuję w trakcie treningu. Jednak dobrze podtrzymują biust, więc jest to finalnie dla mnie na plus. Zaskoczył mnie komfort noszenia ramiączek przy zapięciu na „krzyż”– wcześniej wydawało mi się to bardzo niewygodne i wręcz niepraktyczne. Teraz – bardzo dobre rozwiązanie w trakcie joggingu, ponieważ biustonosz jest jeszcze bardziej stabilny. To dobry pomysł – zapewnienie klientkom wyboru w tej kwestii. W moim przypadku odniosłam wrażenie, że ramiączka są zbyt elastyczne, kiedy pozostają niespięte. Ogólnie biustonosz jest miły w dotyku i estetycznie wykonany, piersi zachowują swój naturalny kształt. Myślę, że biustonosz sprawdzi się przy każdej aktywności fizycznej, a szczególnie w trakcie biegania, ponieważ dobrze podtrzymuje biust.

Marta_02Marta_03

 

OLA 2

Wiek i wzrost: 33 lata, 170 cm
Rodzaj aktywności: sport jest częścią mojego życia, ćwiczę od dziecka. Jestem instruktorką nordic walking i pilates – prowadzę zajęcia z grupami – w tygodniu 2 razy nordic (8 km), 3 razy pilates, ale również sama ćwiczę 2 razy w tygodniu. Biustonosz był testowany również podczas intensywnego startu na zawodach (5 km).
Warunki testowania biustonosza: plener i sala fitness
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 78 cm, obwód w biuście 89 cm
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza codziennego: 70 C lub D
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: rozmiar M
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 70 D Shock Absorber, model 4490 Active Multi Sports Support

shock_absorberOpis produktu:
Funkcjonalny, bezfiszbinowy biustonosz przeznaczony do wielu dyscyplin sportowych. Model sportowego minitopu z wbudowanym podtrzymaniem i dodatkowym tylnym zapięciem mocno stabilizującym piersi. Ma ukształtowane, wyściełane regulowane ramiączka dla lepszego podtrzymania biustu. Wykonany z materiału wchłaniającego nadmiar wilgoci, przepuszczający powietrze.
Kolory: bazowe – biały, czarny z białym oraz w tym sezonie turkusowy z różowym.
Dostępne rozmiary: 70–85 B–C, 65–90 D–HH
Cena biustonosza: 209 zł

Ola2_01

 

Opinia testerki:
Biustonosz podczas treningów podtrzymywał od dołu piersi we właściwym położeniu. Pilates i nordic walking nie generują istotnych wstrząsów, dlatego trudno mi oceniać ich redukcję. Wybrany rozmiar okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ po właściwym „wygarnięciu” piersi jest w pełni wypełniony, świetnie przylega do klatki piersiowej zarówno z przodu, jak i boków. Shock Absorber z elastycznym pasem obwodu, spowodowanym między innymi brakiem fiszbinów, doskonale współpracuje przy oddechu torem boczno–żebrowym używanym w pilatesie. W pozycjach leżących zapięcie biustonosza jest niewyczuwalne. Minus jednak dałabym za sposób zapinania górnego zapięcia. Pomimo, że zakres ruchu w obręczy barkowej mam duży, to, niestety, muszę wkładać go od góry jak koszulkę, dopinając później tylko dolne zapięcie. Przy obszernej pracy ramion ramiączka nie zsuwają się, są komfortowe.

Ola2_02Po intensywnym wysiłku biustonosz jest mokry, ale dobrze wchłania pot, nie powodując nieprzyjemnego zapachu ani uczucia zimna. Po praniu kolor pozostał niezmieniony – biała lamówka, którą wykończony jest biustonosz, pozostała biała. Piersi, jak w większości tego typu biustonoszy sportowych, są lekko spłaszczone. Do testów otrzymałam biustonosz w kolorze czarnym, niestety, kolorowy nie był dostępny. Sam design jest w tym modelu dość klasyczny. Materiał, z którego wykonano biustonosz, oceniam pozytywnie – miękki i przyjemny dla skóry, nie podrażnia jej. Jakość wykonania i uszycie, szwy oceniam wysoko. Użytkowanie biustonosza zdecydowanie poprawiło mój komfort ćwiczeń, ograniczyło przemieszczanie się piersi, a przede wszystkim zlikwidowało zsuwanie się ramiączek. Za najmocniejszą stronę uważam jego dopasowanie do ciała i elastyczność pasa obwodu. Pomoc brafitterki przy wyborze modelu i rozmiaru sprawiła, że dobrałam biustonosz bardzo dobrze podtrzymujący biust. W porównaniu do dotychczas używanych, ten jest najlepszy.

KAROLINA 2

Karolina2_01

 

Wiek i wzrost: 30 lat, wzrost 169 cm
Rodzaj aktywności: instruktorka fitness, nordic walking, aqua aerobiku, samoobrony, nart i snowboardu. Uprawiam sport od 7. roku życia. Prowadzę zajęcia zarówno z dorosłymi jak i dziećmi. Rekreacyjnie pływam, chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze i kocham spływy kajakowe. Aktywność sportową mam 5 razy w tygodniu.
Warunki testowania biustonosza: plener i sala gimnastyczna
Wymiary anatomiczne: obwód pod biustem 78 cm, obwód w biuście 94 cm
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza codziennego: 75 C
Dotychczas noszony rozmiar biustonosza sportowego lub topu: top w rozmiarze L
Dopasowany rozmiar biustonosza sportowego: 70 D Freya Active UW Crop Top Sport Bra

Opis produktu:
Biustonosz wykonany z mikrofibry odpowiedzialnej za odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Profilowane miseczki z fiszbinami pokrywa dodatkowo cienki, oddychający materiał, który nie przyswaja nieprzyjemnych zapachów (technologia Polygiene). Biustonosz został poddany profesjonalnym testom na Uniwersytecie w Portsmouth i uzyskał wyniki: redukcja wstrząsów do 92 proc., zmniejszenie bólu podczas ćwiczeń o 97 proc., ryzyko rozciągnięcia skóry zminimalizowane do 1 proc. W celu poprawienia komfortu zastosowano szerokie, podszyte ramiączka z opcją spięcia na plecach.Freya-Active
Kolory: Indygo i Electric Black
Dostępne rozmiary: 75–90 B–C, 60–90 D–G, 60–85 GG, 65–80 H
Cena biustonosza: 249 zł
Szorty sportowe Freya Active
Cena majtek: 92 zł

Opinia testerki:
Biustonosz świetnie sprawdza się podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności sportowej. Pracuje razem z ciałem, co sprawia, że jest niewyczuwalny podczas treningu. Spełnia przy tym swoją rolę – przytrzymuje piersi na swoim miejscu. Biustonosz ma dodatkową funkcję spięcia krzyżowo ramiączek, co pozwala mu jeszcze bardziej przylegać do ciała i wtedy już niestraszne nam wyskoki, podskoki, skłony i wypady. Do spięcia ramiączek użyto haczyka, który sprawia, że czynność jest łatwa i szybko można ją wykonać. Jednak i za to daję minus, haczyk trochę obciera skórę, kiedy ramiączka są niespięte, co sprawia delikatny dyskomfort. Bielizna wykonana jest z materiałów, które przepuszczają pot. Po treningu piersi są właściwie suche i nie jest wyczuwalny nieprzyjemny zapach potu pod stanikiem, co bardzo często zdarza się podczas używania topów sportowych. Wyprofilowana miseczka stanika sprawia, że piersi wyglądają ładnie. Do tej pory topy spłaszczały mi piersi. Jestem bardzo zadowolona z biustonosza, który poza całą gamą swoich atutów, wygląda bardzo ładnie i ma fantastyczny kolor. Mam zamiar porzucić dotychczas stosowane topy i cieszyć się komfortem używania mojego nowego biustonosza sportowego.

Karolina2_02Karolina2_03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Artykuł ukazał się w magazynie Modna Bielizna nr 64 (wiosna 2014).

Dziękuję serdecznie wszystkim firmom biorącym udział w projekcie. A przede wszystkim naszym testerkom dwóm Karolinom, dwóm Olom, Asi i Marcie – za entuzjazm i rzetelność prowadzonych badań, odwagę i czas poświęcony dla tej idei. Jestem przekonana, że będą najlepszymi ambasadorkami brafittingu!