Foto: Model Daisy I z wiosennej kolekcji marki Kinga Lingerie.

Przymiarka do biustonosza

Tekst: Katarzyna Sałata

Zacznij od zmierzenia centymetrem krawieckim (na wydechu) obwodu pod biustem i swobodnie w biuście. Uzyskany wynik sprawdź w tabeli rozmiarów. Jest ona przydatna w ustaleniu wstępnego rozmiaru biustonosza. Jednak najważniejsza jest ocena jego stopnia dopasowania bezpośrednio na biuście. Zobacz, na co powinnaś koniecznie zwrócić uwagę.

Model 557 z kolekcji bazowej marki Gaia. Dostępny w rozmiarach: 65D-K, 70C-J, 75B-I, 80B-H, 85B-G, 90B-F, 90B-E.

Model 557 z kolekcji bazowej marki Gaia. Dostępny w rozmiarach: 65D-K, 70C-J, 75B-I, 80B-H, 85B-G, 90B-F, 90B-E.

Krok 1: W biustonoszu idealnie dopasowanym pas powinien płasko przylegać do ciała na całej długości klatki piersiowej, na równej wysokości z przodu i z tyłu oraz dawać największe wsparcie dla biustu. Jeżeli zapięcie ucieka w kierunku karku, a pas przesuwa się na ciele, to obwód jest za luźny. W tej sytuacji wybierz mniejszy rozmiar pod biustem.

Krok 2: Dobrze wyregulowane ramiączka nie dźwigają ciężaru piersi. Jeśli masz odciśnięte czerwone ślady lub taśma wrzyna się w ciało, to spróbuj najpierw zwiększyć ich długość. Jeśli to nie pomaga, zmniejsz obwód pod biustem. Zrób także niezawodny test: zsuń oba ramiączka i sprawdź, co się dzieje z biustonoszem. Dobrze dobrany powinien pozostać w tym samym miejscu.

Krok 3: Ramiączka zsuwają się ciągle z ramion pomimo regulacji ich długości. Spróbuj zmniejszyć rozmiar pasa. Jeśli jest dobrany prawidłowo, zwróć uwagę na model bielizny. Niektóre biustonosze, jak na przykład bardotka, mają szerszy rozstaw ramiączek, wtedy najlepiej jest wypróbować inny model.

Krok 4: Jeżeli twoje piersi wylewają się dołem spod fiszbinów, to najprawdopodobniej masz za luźny obwód pod biustem i za małą miseczkę. Fiszbiny powinny płasko leżeć na mostku i żebrach, otaczać całe piersi. Jeżeli wbijają się w ciało, koniecznie zmniejsz obwód i zwiększ rozmiar miseczki.

Krok 5: Ustaw się bokiem do lustra i sprawdź, czy profil piersi jest gładki i nie wystaje ponad krawędź miseczki. Jeżeli zauważysz efekt wylewania się biustu, fałdki pod pachami,
koniecznie przymierz biustonosz z większymi miseczkami, tak by pomieścił całą pierś.

Artykuł ukazał się w magazynie Shape nr 10 (czerwiec 2010).