Foto: Konrad, model Noela

Biust pięknie dojrzały

Tekst: Katarzyna Sałata

Prowadzone do tej pory badania nad anatomią kobiecych piersi koncentrują się przede wszystkim na młodszej populacji użytkowniczek w grupie wiekowej 19-35 lat. Dla niej też w większości jest dopasowana oferta producentów. Tymczasem zwiększa się liczba klientek salonów bieliźnianych, które są po 45. roku życia i starsze. Ich preferencje w zakresie budowy czy estetyki biustonosza są inne niż młodszych kobiet. To konsekwencja zarówno przychodzących wraz z wiekiem zmian fizjologicznych, jak również upodobań związanych ze stylem ubierania się czy aktywnością. Czy zatem bielizna dla biustów dojrzałych powinna mieć inne parametry? Na co zwrócić uwagę podczas brafittingu?

KSZTAŁT PIERSI

Już od 35. roku życia w wyniku zmian hormonalnych, uwarunkowanych zmniejszeniem aktywności jajników, spada wydzielanie żeńskich hormonów, m.in. estrogenu i progesteronu. A to właśnie estrogen jest tym najważniejszym hormonem odpowiedzialnym za gęstość skóry i jej napięcie, a w okresie dojrzewania za wzrost gruczołów piersiowych. Dlatego jego ubytek powoduje tak duże zmiany w ich wyglądzie, bo na spadającą liczbę estrogenów piersi reagują zwiększeniem wiotkości. Można zauważyć częściową utratę jędrności i bardziej płaską linię górnej części biustu.

Okazało się, że nie znałam prawdziwego rozmiaru piersi. Zaniżałam nieświadomie miseczki o dwa rozmiary. Nie umiałam prawidłowo układać piersi w biustonoszu. Na sesji nauczyłam się dobierać do moich piersi biustonosze, modelować biust specjalnymi wkładkami i krojami. Przy różnicy wielkości piersi jest to bardzo pomocne. Hania

W tym okresie u niektórych kobiet piersi mogą ulec zmniejszeniu, u innych powiększeniu. To wpływ spadku hormonów płciowych, co skutkuje zmniejszeniem się ilości tkanki gruczołowatej na rzecz tłuszczowej, która silniej reaguje nawet na niewielkie zmiany wagi. Mój biust z latami przede wszystkim urósł. – mówi Bogusia (57 lat). Jako młoda dziewczyna miałam chyba miseczkę B, a teraz I. Powiększył się też obwód pod biustem, choć tutaj nie ma drastycznej różnicy. Nadal jestem szczupłą osobą. Zmiany w obrębie kształtu i wielkości piersi powodują konieczność dobrania na nowo rozmiaru i kroju bielizny. Dla części kobiet korzystniejsze będą kroje usztywniane lub półusztywniane, które mocniej wymodelują dolną i boczną część piersi. Dla innych – miękkie miseczki ze stabilnych materiałów, które naturalnie obejmą biust.

Model 1949 marki Konrad

Model 1949 marki Konrad

KOMFORT

Naturalny spadek produkcji kolagenu i szybkości jego syntezy w organizmie powoduje zmniejszenie grubości skóry, która staje się cienka i sucha (zanikają gruczoły łojowe i potowe). Zmniejsza się jej elastyczność i wzrasta nadwrażliwość – łatwo można doprowadzić do jej otarcia lub zranienia. Silne ukrwienie i unerwienie piersi również powoduje, że są szczególnie wrażliwe na działanie temperatury, urazy, ale przede wszystkim na długotrwały ucisk. Wzajemny wpływ wymienionych czynników determinuje bardzo często poszukiwanie przez klientki biustonoszy bawełnianych lub bezfiszbinowych, luźniejszych w obwodzie pod biustem. Bywa, że za nim stoi wieloletni nawyk noszenia tego typu bielizny i przyzwyczajenie do określonego wyglądu piersi w bieliźnie – bardziej trójkątnego ze znacznie obniżonym profilem. Nie oznacza to jednak akceptacji takiego kształtu. Podczas brafittingów klientki często wyrażają chęć posiadania krągłego profilu piersi, bardziej uniesionego. Jednak kluczowe jest zachowanie przy tym wygody użytkowania i wzięcie pod uwagę możliwości samodzielnego zapięcia biustonosza przez klientkę (zmniejszona sprawność obręczy barkowej, niedowłady). Dlatego warto, aby salon bielizny posiadał zróżnicowaną ofertę bielizny bezfiszbinowej, a także bielizny z fiszbinami bardziej komfortowymi, z miękkich dla wrażliwej skóry materiałów, które będą alternatywą dla bezfiszbinowych modeli. Obecnie z zebranych z rynku doświadczeń brafittingowych wynika odczuwalny niedosyt tego typu produktów, co powoduje, że prawidłowe dopasowanie bielizny jest trudniejsze.

Biustonosz bezfiszbinowy – model 1949 marki Konrad, w którym zastosowano innowacyjną metodę laminowania materiałów w celu ustabilizowania sprężystości materiałów przy zachowaniu ich miękkości (wykonawca laminatu – firma Magnetix). Dzianina na podstawie miseczki i mostka biustonosza została połączona metodą odpowiedniego klejenia z lycrą z domieszką poliamidu. Góra miseczki z elastycznej koronki w ten sam sposób jest ustabilizowana. Ramiączka są przesunięte do przodu, co zapobiega ich spadaniu przy wąskich lub pochyłych ramionach. Wygodny i szerszy niż zazwyczaj pas obwodu ma czterostopniowe zapięcie na cztery haftki. Model wejdzie do sprzedaży w październiku. Dostępne zakresy rozmiarów: 75 B-K, 80 B-J, 85 B-I, 90 B-H, 95 B-G, 100 B-F, 105 C-F, 110 B-D, 115 B-C

 

PODTRZYMANIE

Wraz z wiekiem postępuje osłabienie więzadeł Coopera, czyli łącznotkankowych więzadeł, które podtrzymują tkankę gruczołową i tłuszczową. Więzadła mogą zostać nieodwracalnie rozciągnięte w wyniku powtarzalnych czynności takich jak chodzenie czy inne aktywności fizyczne, które powodują określoną amplitudę drgań piersi i ruchów mimowolnych. Badania pokazują, że więzadła Coopera u osób po 45. roku życia mają mniej o 65% siły i 40% elastyczności niż u młodszych. Aby zapobiec rozciąganiu więzadeł i polepszyć kondycję biustu, najistotniejsze jest zapewnienie piersiom właściwego podparcia przez ustabilizowanie pasa obwodu biustonosza i dobranie właściwego rozmiaru miseczki, która całkowicie obejmie pierś.

Dobry biustonosz to taki, który dopasowany jest do sytuacji, w jakiej jest wykorzystany. Inny włożymy podczas uprawiania ćwiczeń fizycznych, inny na co dzień, a jeszcze inny na specjalne okazje, np. na randkę, ślub, do sukni wieczorowej z odkrytymi plecami. Bogusia

Prawidłowo dobrany biustonosz zniweluje również bolesność gruczołu piersiowego i tkliwość sutków, która w przypadku kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia często jest związana z nieregularnym poziomem estrogenów. Objawy określane jako mastalgia dotyczą najczęściej kobiet po menopauzie (ostatnia miesiączka). Badania wskazują, że przez noszenie prawidłowo dobranego biustonosza ból piersi został zredukowany aż o 85%. Przy czym leki przeciwbólowe dawały poprawę jedynie u 58% kobiet, z czego 42% doświadczyło ich skutków ubocznych.*

POWIEDZ CIAŁO, CO BYŚ CHCIAŁO

Kobiety są najczęściej świadome zmian, jakie zachodzą wraz z upływem lat w obrębie ich ciała. Odpowiednia bielizna może podnieść poczucie wartości, które powiązane jest również z wiekiem. Warto pamiętać, że klientki mające tyle samo lat mogą mieć inną gospodarkę hormonalną i inne oczekiwania względem bielizny. Dlatego świadomość fizjologicznych zmian i indywidualnych potrzeb będzie dużą pomocą przy doborze bielizny.

Hania ma na sobie biustonosz z termicznie usztywnianą miseczką i niższym mostkiem, model Sicila (80 d) od marki Kris Line

Hania ma na sobie biustonosz z termicznie usztywnianą miseczką i niższym mostkiem, model Sicila (80 d) od marki Kris Line

 

Hania (63 lata, rozmiar bielizny 80 D/E) o delikatnej i wrażliwej skórze, tak określiła swoje priorytety: – Na pierwszym miejscu stawiam komfort użytkowania. Nic mnie nie uwiera, nie uciska, nie wbijają się fiszbiny. Materiał jest miły w dotyku z ciałem, moje piersi są na właściwym miejscu, a ja czuję się pewniejsza siebie. Chodzę wyprostowana i czuję się bardzo kobieco.

Przy pełniejszym biuście dla Bogusi (57 lat, rozmiar bielizny 75 I/J) najistotniejsza była stabilizacja pasa obwodu. Na kolejnych miejscach wymieniła kształt miseczki, wygodne ramiączka i estetykę wyrobu. Do momentu wspólnego spotkania brafittingowego na potrzeby sesji fotograficznej obie panie miały problem z kupnem bielizny. W żadnym sklepie nie zaproponowano usługi mierzenia się i profesjonalnego brafittingu. Mierzę zwykle dziesięć biustonoszy, zanim nie do końca zadowolona zdecyduję się na zakup – mówi Hania. Na duży biust trudno jest dobrać odpowiedni stanik – dodaje Bogusia. Do tej pory robiłam to na wyczucie. Przy dopasowaniu bielizny do sylwetki Hani (wzrost 164 cm, 82/102) wzięłam pod uwagę szersze ustawienie żeber na klatce piersiowej, płytszą linię górnej części biustu, a także wrażliwość skóry. Wybrałam modele o szerszym łuku fiszbinów, z usztywnianą i półusztywnianą miseczką, a także miękki biustonosz na fiszbiniach z komfortowego materiału.

Sylwetka Bogusi (wzrost 167 cm, 78/106) charakteryzuje się pełnym biustem, anatomicznie nieznacznie niżej usytuowanym na klatce piersiowej i wyższym sklepieniem mostka. Celem było ustabilizowanie pasa obwodu oraz wymodelowanie piersi – przesunięcie do środka i uniesienie. Czynnikiem ważnym dla obu naszych modelek było zniwelowanie różnicy w wielkości piersi. Po brafittingu mój biust w dobrze dobranym staniku wygląda lepiej. Jest umieszczony wyżej i jest bardziej okrągły – podsumowała wrażenia z sesji Bogusia. To była też okazja do rozmów o intymności kobiety, poznania swojego ciała, potrzeb biustu i przymierzenia wielu rodzajów bielizny.

Dziękuję zarówno modelkom, jak i firmom za udział w sesji, której celem było pokazanie piękna biustu dojrzałego.

*Na podstawie badań dr Joanny Scurr z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytanii
Artykuł ukazał się w magazynie Modna Bielizna nr 70 (jesień 2015).